top of page

MareBlue ve biz...

MareBlue ile ilgili neler yaptıklarımızdan bahsetmeden önce, ''Neden Babakale ? '' sorusuna kısaca değinmek isteriz. 

Uzun yıllar süren profesyonel iş hayatımızı sonlandırdıktan sonra keyif alacağımız birşeyler yapma arayışına giriştik.

Kendimiz için, ailemiz için yılın belli dönemlerinde yaşayabileceğimiz, şehir hayatının tüm stres ve gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe bir yer hayal ettik. Arkadaşlarımızla ve dostlarımızla birlikte, arkadaşlarımızın arkadaşları ve dostları ile birlikte yaşanılabilecek bir yer olsun istedik. Çocukluğumuzun tatlarını çocuklarımızın da yaşayabileceği bir yer olsun dedik. Zeytin ve meyve ağaçlarını, toprağı ve tertemiz bir havayı hayal ettik. 

Buradan yola çıkıp yüzlerce km yol yaptık. Her gördüğümüz yerde hayallerimizi canlandırdık.

AC_edited_edited_edited.jpg

Aykut CİVELEK

Nesim Behar.jpeg

Nesim BEHAR

Babakale%20K%C3%B6y%C3%BC_edited.jpg

Uzun arayışlarımız yolumuz Babakale'ye düşünceye kadar devam etti. 

Babakale, Asya kıtasının en batı ucu. Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köyü. Daha doğrusu bir balıkçı köyü. 

Lokantalara eğer saat 15:00 ten önce 'Ne balık var bugün ? ' diye sorarsanız alacağınız cevap 'Hele bir balıkçılar dönsün de ne getirirlerse... ' olurdu. 

Wikipedia'ya baktığımızda Babakale için şöyle diyor :

Türkiyenin en Batısında kurulan ve tarihi büyük bir kalenin bulunduğu köydür. Köyün önünde zorunlu olarak rüzgar yüzünden demirleyen Osmanlı gemilerinde Yeniçeri dini önderi bir zat olarak tanınan Bektaşi babası Sultan Baba vefat ederek buraya gömülür. Daha sonraki denizciler buraya Baba Burnu ismini takarlar. Yine zorunlu olarak demirleyen gemilere saldıran korsanlardan korunmak üzere buraya kale yapılır. Zaman gelip buraya köy ismi verilirken bu iki kelime birleştirilerek Babakale ismi verilir. Köy halkını Türkmen ve yörükler oluşturur.

Sonunda, Babakale köyü ile tarihi  İ.Ö  2. yüzyıla kadar giden ve halen tüm ihtişamı ile ayakta duran Apollon Smintheus Tapınağı arasındaki Akliman bölgesinde, denize 1 km mesafede ve tepe olması sebebi ile 180 derece deniz gören bir konuma sahip, sırtı ormana dayalı bir arazi satın aldık. Arazimizin imar durumuna, coğrafi yapısına ve burada yaşayacak kişilerin farklı ihtiyaçlara uygun blok tiplerini belirledik. Vaziyet planını oluşturduk.  

Salon kısmında şömineli, yüksek tavanlı galeri uygulaması ve yöre taşları ile kısmi taş kaplama olarak tasarlanan MareBlue'da yaşamı keyifli hale getirecek anılar biriktirmek istiyoruz.

Hayalini kurarak başladığımız bu yolculukta siz de bize katılabilirsiniz.

MareBlue hakkındaki sorularınız ve daha fazla bilgi için lütfen İletişim Formu oluşturarak bize yollayın biz sizi arayalım.

Sevgiyle kalın.

Tip C_Photo - 10.jpg
bottom of page