top of page
Babakale Akliman Plajı

 

MareBlue'dan kesintisiz bir tablo gibi görünen Akliman Plajı, güzel Egemizin cennet köşelerinden birinde, Babakale Köyü’ne 5 km mesafede, zeytin bahçeleri ile çevrili küçük bir koydadır. Kendine çok yakışan Akliman adını, plajdaki beyaz kumlardan ve sert rüzgarlara karşı adeta doğal bir liman özelliği taşıyan coğrafi yapısından alır.

Akliman sahilinde vücuda yapışmayan, beyaz kumlu plajında kum banyosu yapmak vücutta termal kaplıcalarınkine benzeyen bir etki yaratır. Plajın ''sıfır mil'' olarak anılan ve denizin derinliklerine kadar uzanan bembeyaz kumlarında hiç toprak bulunmadığı için havanın rüzgarlı ve denizin en dalgalı olduğu zamanlarda bile deniz suyunda bulanıklık olmaz, yosun ve deniz kestanesi gibi canlılar barınamaz.

Akliman’da yüzerken denizin içinde gözünüzü açarsanız, salınarak yüzen irili ufaklı balıklar ve alabildiğine uzanan beyaz kumlardan başka bir şey görmezsiniz.

Deniz suyu sıcaklığı Akdeniz bölgelerine göre Kuzey Ege’de oldukça serin olmasına rağmen, Akliman’da deniz suyu sıcaklığı Güney Ege sahillerimizdeki gibidir. Bölgeye çok yakın konumda bulunan termal su kaynaklarından denize sıcak su karışmasının burada etken olduğu rivayet edilmektedir.

Akliman Plajında zeytin ağaçlarının ve Ege Denizinin kokusunu içimize çekerek, rüzgarın ve dalgaların sesini dinleyerek güneşlenmenin, kitap okumanın, çocuklarımızın kumdan kaleler yapıp midye kabuğu toplamasını izlemenin, berrak sularda özgürce kulaç atmanın tadına doyum olmaz.

bottom of page