top of page

Homeros ve Antik Çag'da Babakale

Antik Çağ'da yaşamış İyonyalı ozan, Homeros’un İlyada’sında Truva Savaşları’nın sonucunu etkileyen ilginç bir hikaye anlatılır.

Tanrıların Tanrısı Zeus’un eşi Hera güzellik yarışmasında kendisini Afrodit’ten sonra ikinci olarak seçen Paris’e ve onun şehri Truva’ya öfkesi nedeni ile Truva Savaşları’nı Akhalar’ın kazanmasını istemektedir. Tanrıların savaşa müdahale etmesini yasaklayan Zeus’u atlatmak için bir plan yapar. İda Dağı’nın tepesinden savaşı izlemekte olan Zeus’u baştan çıkarıp dikkatini dağıtacak, uyku tanrısı Hypnos’un yardımı ile uykuya dalmasını sağlayacaktır. Hera okyanuslar, dağlar aşarak Hypnos’u arar bulur ve önce kabul etmese de planını gerçekleştirmek için onu ikna etmeyi başarır.

Homeros İlyada’da Hera ve Hypnos’un Zeus’un yanına, İda Dağı’na gelişini şu şekilde anlatır.

“Lektos Burnu’ndan fırladılar denizden; vardılar canavarlar anası, çok pınarlı, İda’ya…”

Hera’nın planı işe yarar. Zeus’u etkileyip Hypnos’un yardımı ile uyutmayı başaran Hera, tanrıların Akhalar’a yardım etmesini sağlar ve sonuçta Truvalılar savaşı kaybederler.

Antik çağlarda Lektos veya Lekton Burnu diye anılan yer günümüzde, Babakale Köyü’nün en uç noktasında olduğu, Bababurnu’dur.

Yazılar
Bizi Takip Edin
  • Facebook Classic
bottom of page